W moim życiu jest trzech najważniejszych: ojciec i dwóch synów. Oczywiście byli też ważni: partnerzy, były mąż, przyjaciele, ale więzi krwi zawsze mają pierwszeństwo.

Rola ojca

Najważniejsze dla mnie zdanie, choć wypowiedziane w trudnych okolicznościach i bardzo późno – „córcia jak dobrze, że Ciebie mam”. I to chciałabym przekazać każdemu mężczyźnie w roli ojca – powiedz dziecku, że jest dla Ciebie ważne. Dla mnie to jedno zdanie było rekompensatą za kilkanaście lat „nieobecnego” ojca. Nieobecnego przez zdominowanie przez żonę, wycofanie, zapracowanie. Ojcowie w naturze swej mają wymagania względem dziecka, ale najpierw muszą przekonać dziecko, że go kochają takie, jakim jest. Wtedy wymagania i stawiane wyzwania nie zamkną, ale rozwiną.

Powiedz córce, co w niej jest pięknego. Lubimy się przeglądać w męskich oczach, dlatego dasz jej posag na przyszłość lepszy niż saldo dodatnie na koncie, gdy będzie czuła się piękna i ważna.

Coraz silniejsze kobiety

Nadeszła era, kiedy kobiet stały się silne, świadome, zawłaszczają nowe obszary. Jest wiele kobiecych inicjatyw i pomaga nam w tym nasze pierwotna potrzeba kobiecego wsparcia (https://zycie.info.pl/kobiecy-krag-a-skubanie-pierza/ ) – z tego czerpiemy. Kobiety radzą sobie coraz lepiej – wręcz doskonale, ale czas przyjrzeć się mężczyznom. Czy znajdzie się wśród nich siła, która ich ściągnie ze zgubnej drogi? My silniejsze oni paradoksalnie słabsi, piękniejsi, metroseksualni, coraz bardziej zagubieni. Nie chodzi o powrót „za włosy i do jaskini”, ale męskość w postaci męskiego ramienia, gdy kobieta się rozwija albo walczy. A gdy się nie rozwija – motywacja do zmiany.

Mężczyzna w związku

W związku nie chodzi o to żeby się ze sobą sklejać i nabierać wartości dopiero, gdy ma się drugą połówkę. W ogóle porównanie do dwóch połówek jest dla mnie wyjątkowe nietrafione. Każdy z nas jest indywidualnością i ma swój plan do wykonania a udany związek to taki, gdy macie swój wspólny świat. W którym się rozumiecie bez słów, ale też macie swoje osobiste życie. Tylko ktoś wolny jest prawdziwie szczęśliwy. Nie definiuj się przez to czy masz partnerkę/partnera. Samotność jest wyzwaniem, ale zawsze jesteśmy sami a tylko przez część życia z kimś. Miłość to wspólność, a nie własność.

Zachowaj tożsamość

Dojrzała osobowość stoi stabilnie i próbuje w różnych obszarach, nie uzależnia się od jednego.  Nie zatapiaj się w kobiecie, w pracy, hobby.

Jako ojciec naucz swoich synów cierpliwej pracy – wspólny czas przy naprawianiu, budowaniu klocków uczy cierpliwości i tego jak pokonywać trudności i wyzwania. To jest męska rola. My matki zadbamy o wrażliwość, kulturę.  Tata ma robić cuda, np. sadzać za kierownicą, gdy masz kilkanaście albo nawet kilka lat. Chłopak, żeby został mężczyzną musi nauczyć się posłuszeństwa, nabić guza, złamać nogę i przede wszystkim mieć swój własny cel i mistrza – najlepiej ojca a nie silną matkę. Być ważnym dla rodziców, ale wiedzieć, że nie jest pępkiem świata.

Dorastanie chłopca

W plemionach pierwotnych istniał moment inicjacji i rytuały przejścia (https://lutownica.dominikanie.pl/rytualy-przejscia/). Każdy z nich oznaczał symboliczne przejście w dorosłość, wręcz wypchnięcie. Jest to mądrość tysięcy lat rozwoju ludzkości, o której często zapominany w trosce o dzieci. Powinien nastąpić w życiu chłopca moment odcięcia od dzieciństwa i rodziców.

Nie należy dawać chłopcu wszystkiego, czego chce i pragnie – bo to go nie rozwija. Oczywiście wyznacz granice, ale daj błądzić i szukać SAMEMU.

Nie każ być najlepszym we wszystkim, kierunkuj.  Większość wybitnych tego świata nie była geniuszami w szkole, ba nawet nie skończyła szkoły.

Dzisiaj największym wyzwaniem dla mnie, jest dylemat mojego 14 letniego syna – „mamo ja nie wiem, co mógłbym robić, do jakiej szkoły iść”. Jak mu pomóc odnaleźć drogę? Dla tego młodego człowieka to jest prawdziwe wyzwanie a jak nie mogę mu dać gotowego rozwiązania, żeby go nie ograniczać w rozwoju.

Co zabrać

Zabraliśmy dzieciom kreatywność dając zabawki i smartfony. Kiedyś biegaliśmy po drzewach i sami wymyślaliśmy zabawy a z niezrozumiałych powodów postanowiliśmy dać im wszystko i w konsekwencji zabraliśmy dzieciństwo.  Moi synowie dostali komputery w wieku kilkunastu lat, wyrzucałam ich na dwór, tyle że tam byli tylko oni. Kiedyś usłyszałam – mamo ja jestem ostatnim dinozaurem co wychodzi na dwór.

Chłopak = spożytkuj fizyczną energię, ćwicz, walcz, biegaj. Wyrzuć dziecko z domu i nie pozwól odpuścić fizycznej aktywności zbyt wcześnie. Sport uczy dyscypliny i daje alternatywę do spędzania wolnego czasu.

Nie bój się silnych kobiet

Daj im się rozwijać, obserwuj, wspieraj. Silna kobieta u twojego boku to komplement dla Ciebie a nie zagrożenie.

Tekst jest subiektywny, inspirowany własnymi doświadczeniami oraz słowami księdza Piotra Pawlukiewicza. Nie jest patentem, ale jednym ze zdań w dyskusji, którą powinniśmy wywołać.

Udostępnij

Facebook
LinkedIn

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

  1. Moim zdaniem z silnymi kobietami jest problem wtedy, gdy chcą wchodzić w rolę faceta. Kobiet zawsze powinna mieć w sobie kobiecość. My faceci tego oczekujemy i potrzebujemy. Niech rośnie siła kobiet i niech mądrzy faceci wspierają silne kobiety…
    Zawsze córce mówię jaka jest zdolna i piękna. Mam nadzieję, że w ten sposób wspieram ją w budowaniu własnej wartości i kobiecej siły. To jedno z zadań w moim męskim świecie😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Barbara Jacińska

KATEGORIE WPISÓW

Subskrybuj

Loading