Jaki jest Dubaj? Przejaw ludzkiej pychy czy geniuszu?
Stereotyp Dubaju Nawet, jeżeli nie byłeś w tym mieście, to zapewne słyszałeś o śnieżnym stoku zamkniętym w centrum handlowych albo „dziewczynach” z Dubaju, ale
Wielu uważa, że rozwód cywilny kończy małżeństwo. Ale czy na pewno? Co z więzami kościelnymi związanymi sakramentem małżeństwa?
Jestem kilka lat po rozwodzie i ten obszar nadal stanowi dla mnie wyzwanie. Mam świadomość przysięgi, jaką złożyłam przed ołtarzem, a rozwiązanie jej jest możliwe tylko poprzez tzw. “rozwód kościelny”, kiedy zachodzą specyficzne przesłanki. Aczkolwiek nazwa ta jest błędna. Prawidłowo proces ten nazywa się stwierdzeniem nieważności małżeństwa kościelnego.
Przyjrzyjmy się zasadom przeprowadzenia tego procesu. Unieważnienie małżeństwa najlepiej przeprowadzić z adwokatem kościelnym, gdyż to zupełnie odrębny dział prawa kanonicznego. Nieważność małżeństwa orzeka Sąd Biskupi.
Przygotowanie do sprawy wymaga odpowiedzi na zupełnie inne pytania niż w przypadku rozwodu cywilnego. Adwokat kościelny zapyta Was o następujące kwestie:
Czas trwania znajomości przedślubnej i okoliczności poznania. O to w jakim wieku byliście.
Rozwód – czy któraś ze stron zastrzegała sobie możliwość rozwodu? Czy dawała sobie prawo do zdrad? Jaka była przyczyna rozwodu i kto wniósł pozew o rozwód?
Unieważnienie małżeństwa kościelnego to proces, który ma inny przebieg niż sprawa w sądzie cywilnym. Rozpoczyna go złożenie skargi powodowej. Rozpatrzenie skargi i przesłuchanie świadków wygląda dość podobnie. Natomiast po publikacji akt procesowych, będących wynikiem zebrania materiałów z przesłuchania stron, zaciągnięciu opinii biegłego – uwagi wnosi obrońca węzła małżeńskiego. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie w poniższym tekście:
https://kancelariawojdala.pl/rozwod-koscielny-uniewaznienie-malzenstwa-koscielnego/
Sąd kościelny stwierdzając nieważność małżeństwa orzeka, że nie istniało ono od samego początku. Docieka przyczyn, z których było nieważne już w chwili zawarcia. Do tego potrzebne jest więc przypomnienie sobie przez małżonków ich przedślubnej znajomości oraz tego, jak wyglądało ich życie niedługo po ślubie. To właśnie w tym czasie szuka się przyczyn, które uczyniły małżeństwo nieważnym. Podczas zbierania dowodów często poruszane są kwestie moralne czy nawet sprawy bardzo osobiste.
Statystycznie liczba tzw. “rozwodów kościelnych” rośnie. Na pewno wpływ na to miało uproszczenie samego procesu – wprowadzone przez papieża Franciszka, ale też coraz większa niedojrzałość przy zawieraniu małżeństw kościelnych. Mam wrażenie, że coraz częściej, zamiast dla powagi przysięgi składanej przed Bogiem, przed ołtarzem stają pary decydujące się na to dla piękna samego rytuału.
Autor: Barbara Jacińska
Artykuł ten jest elementem poradnika dla poszukujących informacji na temat rozwodu pisany z perspektywy osoby po rozwodzie, mediatora i doświadczenia pracy w centrum rozwodowym. Sięgnij po kolejne części https://zycie.info.pl/rozwodnik-fragment-nr-2-nie-zakladaj-optymistycznego-scenariusza/
Udostępnij
Stereotyp Dubaju Nawet, jeżeli nie byłeś w tym mieście, to zapewne słyszałeś o śnieżnym stoku zamkniętym w centrum handlowych albo „dziewczynach” z Dubaju, ale
Jordania – czy jest bezpiecznie Pierwszy raz miałam styczność z tym Państwem kilka lat temu podczas wizyty w Izraelu, gdyż Jordania graniczy z Izraelem
Praktyka wdzięczności „Praktyka wdzięczności; wdzięczność, a psychologia; po co być wdzięcznym” – między innymi te frazy podpowiada internetowa wyszukiwarka. Jest to w ostatnim czasie