Jaki jest Dubaj? Przejaw ludzkiej pychy czy geniuszu?
Stereotyp Dubaju Nawet, jeżeli nie byłeś w tym mieście, to zapewne słyszałeś o śnieżnym stoku zamkniętym w centrum handlowych albo „dziewczynach” z Dubaju, ale
Nawet, jeżeli nie byłeś w tym mieście, to zapewne słyszałeś o śnieżnym stoku zamkniętym w centrum handlowych albo „dziewczynach” z Dubaju, ale odnaleźć w nim można o wiele więcej ciekawych rzeczy. Jest to miasto nowoczesne i zadziwiające, tygiel kulturowy gdzie tradycja arabska przeplata się ze swobodą zachodu i pracowitością wschodu.
Myślałam, że Dubaj jest przereklamowany i nie był na mojej liście „must be”. Za namową koleżanki pojechałam zobaczyć tam wystawę Expo Dubaj. Przekonała mnie możliwość obejrzenia pawilonów prezentujących wszystkie kraje świata w jednym miejscu.
Dubaj przez setki lat był wioską nadmorską – koczownicy założyli tu pierwsze plantacje palm, natomiast położenie na szlaku handlowym pomiędzy Omanem, a dzisiejszym Irakiem spowodowało rozkwit handlu. Główne bogactwo naturalne i źródło dochodu stanowiło wówczas poławianie pereł. Miasto stało się dużym ośrodkiem handlowym za sprawą zwolnienia z podatków i ceł – do kraju przybywali i osiedlali się kupcy z innych krajów, przyczyniając się do rozwoju regionu.
Znacząca data w historii Emiratu to 1966, kiedy odkryto złoża ropy. W 1971 roku powstają Zjednoczone Emiraty Arabskie i od tego czasu miasto zaczyna dynamiczną rozbudowę. Szejk Rashid skierował pierwsze dochody z ropy w rozwój infrastruktury kraju – budowę lotniska, inicjowanie nowych gałęzi przemysłu i usług, pogłębianie portu – to było koło zamachowe dla rozwoju regionu.
Warto jednak wiedzieć, że aktualnie dochody z ropy stanowią niewielką część dochodu kraju, wg różnych źródeł od 4 do 6 %. Nie petrodolary, a właśnie turystyka, na którą postawili rządzący szejkowie oraz port Jebel Ali utrzymuje ten Emirat.
Dubaj leży nad Zatoką Perską. Jest to jeden z siedmiu Emiratów ze stolicą Dubaj. Jego większość to pustynia oraz góry Hajar gdzie znajdują się liczne zielone oazy i doliny – i tylko jedno miasto.
Czy to przejaw ludzkiej pychy czy mądrości? Raczej mądrości, która wykorzystuje ludzką pychę. Stawiając tylko na ropę, nie inwestując w infrastrukturę, wiele krajów arabskich jest uzależnionych od sprzedaży tego surowca. To je rozleniwia i psuje.
Jedną z zasad panującego szejka jest zbudowanie w Dubaju najlepszego środowiska dla wiodących umysłów świata i właśnie to mnie uderzyło w tym mieście. Każda budowla najwyższa, najnowocześniejsza, najpiękniejsza na świecie – jest ujściem ludzkiego geniuszu, który dzięki „szejkowym” pieniądzom, może zostać zrealizowany. Można skupiać się nad tym, że większość powstałej infrastruktury jest nad wyraz okazała, ale właśnie dzięki temu mają one szanse pozostać w dalekiej przyszłości i świadczyć o dziedzictwie i potędze ludzkiego umysłu.
(Więcej o zasadach Szejka w tekście https://www.mkbl.eu/pl/wiedza/8-zasad-dubaju-szejka-mohammeda-bin-rashid-al-maktouma/)
O atrakcjach turystycznych Dubaju znajdziesz wiele treści dlatego ja chciałam opisać Wam wizytę na spektaklu „La Perle”. Była to dla mnie kwintesencja Dubaju. Amfiteatr został zbudowany tylko na potrzeby tego przedstawienia, rozmach przedsięwzięcia czuć już od wejścia, widać użycie najnowocześniejszych technologii. Technika multimedialna 3 D w takiej jakości, że wierzysz w prawdziwość obrazów. Wodna scena, która w sekundy się osusza, padający po środku sceny deszcz i śnieg, który nie pada na widownię, perfekcyjne oświetlenie i nagłośnienie. Wszystkie możliwe efekty od światła, przez taniec, muzykę, akrobatykę po kaskaderkę.
Tancerze akrobaci światowej klasy, zapierająca dech w piersiach choreografia. Spektakl pozostawił takie wrażenie, że ciężko mi było zasnąć z emocji.
Rdzenni mieszkańcy to niespełna 20 % populacji tego kraju dlatego na ulicach stolicy raczej nie uświadczysz rdzennego Emiratczyka. Kraj jest tolerancyjny, w zakresie religijnym, więc można tu spotkać różne religie świata. Ulica wygląda bardzo światowo, nie ma ograniczeń w ubiorze – zobaczysz zarówno krótkie sukienki i abaje. Jednak narodowość jest wprost wyznacznikiem możliwości zarobkowania, najwyższe stanowiska są zarezerwowane tylko dla Emiratczyków.
To miasto zaskakuje, onieśmiela, ale też wprawia w konsternację gdy jako kobieta nie masz dostępu do niektórych miejsc. Nowoczesność godna zobaczenia na własne oczy, ale przede wszystkim warty szacunku dla pomysłu na rozwój kraju.
Udostępnij
Stereotyp Dubaju Nawet, jeżeli nie byłeś w tym mieście, to zapewne słyszałeś o śnieżnym stoku zamkniętym w centrum handlowych albo „dziewczynach” z Dubaju, ale
Jordania – czy jest bezpiecznie Pierwszy raz miałam styczność z tym Państwem kilka lat temu podczas wizyty w Izraelu, gdyż Jordania graniczy z Izraelem
Praktyka wdzięczności „Praktyka wdzięczności; wdzięczność, a psychologia; po co być wdzięcznym” – między innymi te frazy podpowiada internetowa wyszukiwarka. Jest to w ostatnim czasie
2 Responses
witam, bardzo dziękuje za ciekawy wpis, pozdrawiam serdecznie 🙂
Dubaj to piękne miasto, warto choć na chwile się w nim zatrzymać 🙂