Spojrzeć na organizację firmy z góry

organizacja z gory

Firma właścicielska – wyzwania

Zarządzam firmą od 14 lat, tworząc ją od początku. Jest to niewątpliwa zaleta, gdyż znam każdy występujący w niej proces, ale również wada, gdyż brakuje z takiej pozycji dystansu do organizacji i stworzonych przez siebie rozwiązań.

Jest to często występujący problem małych i średnich firm właścicielskich, często firm rodzinnych. Profesjonalny styl kierowania, formalne kanały komunikacji przegrywają z patriarchalnym sposobem zarządzania i agregowaniem ośrodka decyzyjnego w jednej osobie. To właśnie przeciągające się decyzję są jednym z elementów ograniczających wzrost organizacji.

Jaka jest rola właściciela w firmie.

Jest to naturalny proces rozwoju firmy, kiedy założyciele firmy sprawują kontrolę nad decyzjami strategicznymi. Taki sposób zarządzania firmą doprowadza z czasem do spadku dynamiki rozwoju i osiągnięciu pewnego status quo. Najczęściej to brak sformalizowanej strategii rozwoju, ale zazwyczaj większa elastyczność.

Klucz w zrozumieniu swojej roli oraz podjęcie działań zmierzających do przekazywania swoich kompetencji pracownikom, dystansowania się do wprowadzanych przez siebie rozwiązań. Przeszkodą jest emocjonalne podejście do firmy, a to utrudnia otworzenie się na nowe. Natomiast gdy już to się stanie, doświadczenie właściciela, wieloletniego menagera może przekształcić się z operacyjnego zarządzania na rzecz innowacji i strategii – i to jest wielka szansa na rozwój firmy!

Jak zauważyć konieczność zmiany w organizacji.

Czy jest na to recepta. Na pewno nie jedna. Dla mnie najlepszym sposobem na spojrzenie na naszą firmę z perspektywy było podjęcie się doradztwa dla innych zewnętrznych podmiotów. Pracując z innym zespołami, mierząc się z zadaniami spoza dotychczasowej branży, doceniłam i zauważyłam kompetencje naszego zespołu i własne, przeformułowałam niektóre rozwiązania. Kluczem jest tu słowo DYSTANS, który daje możliwość nie brania osobiście do siebie niedziałających rozwiązań. Wyjście z rutyny zwiększyło myślenie kreatywne i przedsiębiorcze, uruchomiło wyobraźnię.

READ  Dostałam gwiazdę z nieba

Albert Einstein słusznie zauważa, „Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Wiedza jest zawsze ograniczona, wyobraźnia ogarnia cały wszechświat.”

Jak już ocenisz firmę i dasz sobie prawo do błędów.

Tworząc firmę, nie nastawialiśmy się na utrzymanie status quo, a to świetna pozycja wyjściowa do osiągnięcia sukcesu. Teraz spoglądam na nią z góry i tworzymy nową strategię, poprawiamy procesy. Zyskujemy dzięki temu szansę na większy rozwój.

Od czego  zaczęłam..

W mojej firmie miałam powtarzający się problem z księgowością. Błędy księgowych zmusiły mnie do opanowania wiedzy w tym zakresie. Wymiana pracowników nie przynosiła skutku. Finalnie okazywało się, że to ja znajduję błędy i rozwiązania. Zdałam sobie sprawę, że właśnie mój poziom eksperta w tym temacie i kontrola wpływa najbardziej na to, że sytuacja się powtarza. Wybierałam kolejne obszary i procesy, które stawały się w pełni zależne od pracownika i przekazywałam odpowiedzialność. Zadbałam o merytoryczne przygotowanie kadry wysyłając na szkolenie albo przekazując wiedzę osobiście.  Delegując kolejne zadania odsuwałam się od obszaru, choć nie raz korciło mnie do sprawdzania szczegółów.  Zauważyłam, że głównym warunkiem sukcesu było ustalenie  zakres raportowania, żeby osoba która przejmie odpowiedzialność wiedziała czego oczekuję. 

PS.

Adnotacja styczeń 2024 rok

Dział księgowości jest samodzielny, Główna księgowa wdrożyła nowe rozwiązania i analizy a ja w tym czasie znalazłam czas na wdrożenie nowego systemu CRM i marketing automation.  


Autor: Barbara Jacińska

Udostępnij

Facebook
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dubaj z lotu ptaka
Podróże

Jaki jest Dubaj? Przejaw ludzkiej pychy czy geniuszu?

Stereotyp Dubaju Nawet, jeżeli nie byłeś w tym mieście, to zapewne słyszałeś o śnieżnym stoku  zamkniętym w centrum handlowych albo „dziewczynach” z Dubaju, ale

READ  Szczerze o walentynkach
CZYTAJ DALEJ »
Barbara Jacińska

KATEGORIE WPISÓW

Subskrybuj

Loading