Mediacje. Niedoceniane narzędzie przy regulowaniu sporów

Mediacje. Niedoceniane narzędzie przy regulowaniu sporów

Mediacje – czym są i dlaczego warto z nich korzystać

Mediacja sądowa jest metodą polubownego rozwiązania sporu i może być przeprowadzona w każdym czasie: przed wszczęciem postępowania sądowego a za zgodą stron w trakcie jego trwania. Czas trwania mediacji nie wlicza się do czasu postępowania sądowego. Co do zasady udział w mediacjach jest dobrowolny i ma poufny charakter co oznacza, że uzyskane w trakcie mediacji informacje nie mogą być wykorzystane na etapie postępowania sądowego. Mediację przeprowadza bezstronny mediator, który pomoże znaleźć wspólne stanowisko, koncentrując się na propozycjach Stron i nie dopuszczając do eskalacji konfliktu. Mediator działa według ustalonych przez Społeczną Radę standardów spisanych w formie Kodeksu Etycznego Mediatorów Polskich a intencją Sądu jest danie Stronom drugiej szansy na uzyskanie porozumienia.

Zastosowanie mediacji:

Mediacje jako narzędzie stosowane są coraz powszechniej w sferze stosunków cywilnoprawnych, w sprawach administracyjnych, w sprawach gospodarczych. Natomiast przy rozwodzie i separacji dotyczą następujących spraw: zaspokojenie potrzeb rodziny, alimenty, sposób sprawowania władzy rodzicielskiej, kontakty z dziećmi, sprawy majątkowe.

Zalety:

  • Zmniejszenie kosztów sądowych
  • Uzyskanie w krótkim czasie tytułu wykonawczego
  • Obiektywne spojrzenie mediatora na naszą aktualną sytuację
  • Ograniczenie stresu dla Stron związanych z wystąpieniem przed Sądem
  • Możliwość wypracowania najlepszego stanowiska gdyż postępowanie mediacyjne nie zamyka się po jednym posiedzeniu
  • Większa elastyczność w przedstawianiu własnego stanowiska, gdyż nie wyklucza się mediacji on-line oraz telefonicznie
  • Mediacja ma formę rozmowy

Co dalej:

Uzgodnione wspólne stanowisko zostanie przedstawione w formie ugody do zatwierdzenia Sądu. Ugoda zawarta przed mediatorem po zatwierdzeniu przez Sąd – ma moc postanowienia Sądu.

Wniosek

Z mediacji warto skorzystać ZAWSZE, gdyż nawet jeżeli Strony nie doszły do ugody to mają okazję przedstawić spokojnie swoje stanowisko, często uzyskać zgodę w kilku punktach i nie będą one już sporne w trakcie postępowania sądowego. Mediacja bardzo często przynosi dobry skutek przy ustalaniu rodzicielskiego planu wychowawczego.
READ  ROZWODnik fragment nr 1-Odpuść
Tak gdzie zaczyna się udowadnianie kończy się pole do mediacji, warto jednak zamiast udowadniania swojego stanowiska zadbać o swój komfort i próbować znaleźć kompromis lub konsensus. To w rachunku wychodzi zawsze na plus, gdyż eskalacja sporu wyniszcza nas finansowo, emocjonalnie i psychicznie.  

Udostępnij

Facebook
LinkedIn

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Barbara Jacińska

KATEGORIE WPISÓW

Subskrybuj

Loading