Czym jest kolor w naszym życiu

Czym jest kolor w naszym życiu

Kolor ma znaczenie

Zastanawialiście się kiedyś głębiej nad kolorem w naszym życiu? Jest mnóstwo teorii związanych z kolorem, z którymi każdy z Was się na pewno spotkał. Symbolizują między innymi żywioły, nastroje, charaktery. W świecie zwierząt są sygnałem ostrzegawczym. Są barwy ciepłe i zimne. Kolory zieleni butelkowej, granatu i bordo są stosowane w reklamie jako symbol czegoś wykwintnego, ekskluzywnego. To tylko część symboliki.

Kolor otacza nas wszędzie – na ekranach TV, wyświetlaczach telefonu i monitora

Najmniej jednak można go spotkać w naszych szafach. Kolorowe są dodatki ale już płaszcze i kurtki w większości szare i czarne, stroje wieczorowe do znudzenia czarne, o butach już nie wspominam. Strój typowego mieszkańca kraju zachodnioeuropejskiego jest zazwyczaj stonowany a osoby wyróżniające się kolorem zwracają na siebie od razu uwagę. Czasami mówi się o nich uszczypliwie „kolorowy jak papuga”.

Barwne życie krajów ubogich

Odwiedzając natomiast kraje azjatyckie, afrykańskie, Ameryki Południowej spotykam ferię barw. Im biedniej tym bardziej kolorowo. Zastanawiające, prawda? Na zawsze pozostał mi w głowie obraz indyjskich kobiet – ubranych w piękne kolorowe sari w pobliżu rynsztoków i slamsów. Kolorowe spódnice etiopskich plemion żyjących w skrajnej biedzie na pustyni. Jako turyści chętnie przebywamy w otoczeniu barw innych nacji i narodów, przewozimy kolorowe pamiątki ale raczej nie zastanawiamy się dlaczego te kultury są tak inne i jaki w tym jest sens.

Im bliżej jesteśmy natury i własnego wnętrza tym chętniej otwieramy się na kolory.

Myślę, że kolor jest nam dany w określonych celach od koloroterapii  zaczynając na kolorze żałoby kończąc. Pytanie czy odwrotne działanie też może być skuteczne – wprowadzenie koloru do wnętrza, ubrania zmieni nasz świat zewnętrzny? Zastanówcie się – ja jestem przekonana, że tak. Działanie odwrotne też będzie skuteczne – zmieni nastrój, myślenie a potem już sami będziemy sprawczy we wprowadzaniu zmiany na lepsze. Także do kolorów … #życietomojehobby #worklifebalance #kolormaznaczenie  

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Barbara Jacińska

KATEGORIE WPISÓW

Subskrybuj

 

Wczytywanie