Jak filiżanka kawy przebudowała moje spojrzenie na Afrykę

pojrzenie na Afrykę

Z czym się kojarzy Afryka? Najczęściej z upalną pogodą, suszą, biedą, czarnoskórymi mieszkańcami, pustynią, wielbłądami, wojnami domowymi i  dziką przyrodą. Jako zachodnia cywilizacja nie wyobrażamy sobie, że można tam znaleźć jakieś wzorce kulturowe  i wartości dla siebie.

Trudno sobie wyobrazić, że ta kolebka ludzkości wniosła coś więcej do naszej cywilizacji  niż tylko najstarsze ślady człowieka i dowody ewolucji gatunku homo sapiens. A jednak tam w Afryce – konkretnie Etiopii przekonałam się, że zachowania społeczne, kultura bycia z innymi jest rozwinięta i ma swój specyficzny charakter – a wszystko to dzięki filiżance kawy.

Rytuał picia kawy, jak wszystko w Afryce, jest nieśpieszny i jest najważniejszym punktem dnia. Kawę parzy kobieta ubrana w tradycyjną białą suknię zwaną szamma. Biel stroju wykończonego haftowanymi ornamentami jest przeciwieństwem zakurzonego otoczenia wokół. W miejscu parzenia kawy unosi się zapach aromatycznych traw, ziół, kadzidła. Kawa jest tłuczona w moździerzu i następnie zalewana wrzątkiem w glinianym dzbanku, który odstawiany jest na ogień. Praca ta jest wykonywana z wielką uwagą i ma się wrażenie, że nie ma w tym momencie ważniejszej rzeczy.

Po kilku minutach kawę podaję się w małych naczyniach z dużą ilością cukru. Jednorazowy ceremoniał trwa do dwóch godzin i powinno się wypić co najmniej 3 filiżanki kawy. Czas ten ubrany jest w rozmowy, plotkowanie, wzajemnie przebywanie ze sobą i uważność.

Dla mnie to był cudowne doświadczenie – trochę mistyczne, przesycone aromatem, życzliwością i na zawsze zrobiło ze mnie fana ziaren z Etiopii.  Z jego perspektywy, pamiętając kwaskowaty posmak kawy, inaczej oceniam ten kraj.

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

boskosc
Życie

„Boskie” przemyślenia

Jesteśmy tuż po szczególnym czasie Wielkanocy. Katechizm określa ją, jako święto świąt.  Stąd też w mojej głowie zrodziła się tematyka Boga.(Więcej o świętach i

CZYTAJ DALEJ »
Barbara Jacińska

KATEGORIE WPISÓW

Subskrybuj